Partynicka 49 /// 0910

Kiedy Inwestor zwrócił się do nas z prośbą o projekt przebudowy budynku warsztatowego z częścią mieszkalną na budynek mieszkalno-usługowy, przypomniała nam się przebudowa domu kostki — obiekt był w podobnie opłakanym stanie.

W latach 1980-83 wzniesiono zespół 6 segmentów zabudowań warsztatowych (arch. Bogusław Wowrzeczka). Niestety budynki zostały znacząco zmienione w stosunku do oryginalnego projektu. Na przykład w widocznym segmencie dodano m.in. podpiwniczenie, zmieniono dach nad częścią socjalną, zlikwidowano wewnętrzne atrium.

Budowa nigdy nie została dokończona. Kondygnacje podziemne oraz nadziemne oprócz parteru pozostały w stanie surowym zamkniętym.

Budynek zaprojektowano jako dwie zestawione ze sobą bryły: wyższą od strony ulicy oraz niższą od strony podwórza. Część wyższa posiada ciekawie ukształtowaną więźbę dachową i ściany ostatniej kondygnacji licowane grafitową blachą na rąbek stojący. Dla odmiany w części niższej zastosowaliśmy płaski dach zielony, na którym znalazł się spory taras.

Przeważająca część elewacji tynkowana na kolor biały, z wnękami międzyokiennymi w kolorze jasnoszarym. Część elewacji parteru zaprojektowano z wykorzystaniem płyt włóknocementowych w kolorze grafitu, mających zapewnić podwyższoną odporność fasady na uszkodzenia mechaniczne i czynniki pogodowe.

Projekt przebudowy budynku objął również otoczenie i dojścia. Staraliśmy się korzystać z betonowych elementów małej architektury (mury oporowe, schody itp.). Dojścia i dojazdy częściowo pokryte kostką brukową w kolorze szarym.

W budynku zaprojektowano od nowa wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i elektryczą. Ogrzewanie za pomocą kotła gazowego ze wspomaganiem panelami solarnymi zlokalizowanymi na dachu zielonym. Wentylacja hybrydowa i częściowo mechaniczna. Przewidziano miejsce na drugą kotłownię gazową do obsługi pozostałej części budynku, planowanej do rozbudowy w II etapie.