Dom K /// 2105

Projekt domu jednorodzinnego usytuowanego na nachylonej działce w okolicy Wrocławia. Pomimo niekorzystnego kształtu działki (druga linia zabudowy, długi dojazd i wejście od strony południowej) udało się zagospodarować teren w sposób rozwiązujący problemy finkcjonalne.

Dwukondygnacyjny dom zaprojektowano dla rodziny 2+3. Posadowienie dostosowano do kształtu działki, umiesczając wejście w niewielkim podcieniu, nieco powyżej dojazdu oraz poziomu garażu.

Na parterze domu znajduje się część dzienna z otwartą kuchnią, gabinet, łazienka oraz pomieszczenie techniczne. Mieszkańcy mogą korzystać z dwóch tarasów: południowego (częściowo zadaszonego) oraz północnego (letniego). Na piętrze umieszczono 4 sypialnie (w tym jedną z wydzieloną garaderobą oraz własną łazienką), łazienkę dla dzieci oraz pomieszczenie porządkowe, które można przekształcić w dodakowy pokój. Nad budynkiem znajduje się poddasze nieużytkowe, w którym rozprowadzono m.in. wentylację mechaniczną.

Budynek zaprojektowano w technologii ścian jednowarstwowych (U=0,15/0,20 W/(m*K)). Dążąc do maksymalnego skrócenia czasu budowy wykorzystano stropy prefabrykowane (również jako stropodach w garażu) oraz prefabrykowaną więźbę drewnianą. Pod budynkiem znajduje się gruntowy wymiennik ciepła połączony z instalacją wentylacji mechanicznej — w zimie podnosi on temperaturę pobieranego z zewnątrz powietrza, natomiast w lecie powoduje jego ochłodzenie. Głównym źródłem ciepła (oraz chłodu, jeśli zajdzie taka potrzeba w lecie) jest powietrzna pompa ciepła typu monoblok, współpracująca z instalacją podłogową.

Garaż dwustanowiskowy umieszczono w osobnym budynku, przy granicy z działką sąsiednią. Dzięki temu uzyskano wugodny wjazd oraz miejsce do zawracania samochodu (dojazd do drogi ma ok. 30 metrów i pokonywanie go na wstecznym biegu byłoby ryzykowne). Ze względu na zapisy planu miejscowego zaprojektowano dach z ujemnym spadkiem, który udało się ukryć za niewielką attyką (zbliżenie do granicy działki wymaga zgodnie z przepisami ograniczenia jego wysokości).