Dom P /// 2104

Projekt domu jednorodzinnego usytuowanego (podobnie jak Dom K /// 2105) na nachylonej działce w okolicy Wrocławia. Tym razem działka miała idealny układ — wjazd od północy i spadek w kierunku południa, z widokiem na Wrocław.

Dwukondygnacyjny dom zaprojektowano dla rodziny 2+2. Budynek umiejscowiono w północnej części działki, prostopadle do drogi, z wejściem w podcięciu parteru. Od strony zachodniej umiejscowiono wiatę garażową z pomieszczeniem gospodarczym.

Na parterze domu znajduje się część dzienna z otwartą kuchnią, gabinet, łazienka oraz pomieszczenie techniczne. Wykorzystując naturalny spadek terenu część budynku zawierająca salon, kuchnię i jadalnię została obniżona o 0,30 m. Od strony południowej znajduje się duży taras z zacieniającą go pergolą, która chroni jednocześnie przed wglądem za pomocą ażurowych elementów drewnianych. Na piętrze umieszczono 3 sypialnie (w tym jedną z wydzieloną garaderobą) oraz dużą łazienkę z niewielką sauną. Nad budynkiem znajduje się poddasze nieużytkowe, w którym rozprowadzono m.in. wentylację mechaniczną.

Budynek zaprojektowano w technologii ścian jednowarstwowych (U=0,15/0,20 W/(m*K)). Dążąc do maksymalnego skrócenia czasu budowy wykorzystano stropy prefabrykowane oraz prefabrykowaną więźbę drewnianą (również jako zadaszenie wiaty). Pod budynkiem znajduje się gruntowy wymiennik ciepła połączony z instalacją wentylacji mechanicznej — w zimie podnosi on temperaturę pobieranego z zewnątrz powietrza, natomiast w lecie powoduje jego ochłodzenie. Głównym źródłem ciepła (oraz chłodu, jeśli zajdzie taka potrzeba w lecie) jest powietrzna pompa ciepła typu monoblok, współpracująca z instalacją podłogową.

Wiata z miejscem postojowym przystosowana jest do ładowania samochodów elektrycznych. Tutaj również ze względu na zapisy planu miejscowego zaprojektowano dach dwuspadowy, który udało się ukryć za niewielką attyką.