Od czerwca 2023 r. – przy okazji brania udziału w kursie Certyfikowany Projektant Budynków Pasywnych, który organizowany jest przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego wg wymagań Passivhaus Institut Darmstadt – wdrażamy w naszej pracowni program PHPP.

PHPP (Passive House Planning Package), jest zaawansowanym narzędziem obliczeniowym, umożliwiający prawidłowe projektowanie i certyfikowanie budynków pasywnych. Są to obiekty charakteryzujące się

  • niezwykle niskim zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji,
  • zapewniające komfort użytkowania (brak przeciągów i dyskomfortu, odpowiednia temperatura wewnątrz) przez cały rok – również w lecie,
  • maksymalnie wykorzystujące darmową energię słoneczną,
  • zaprojektowane i zbudowane w sposób zapewniający trwałość rozwiązań.

Warto również zauważyć, że dzięki wykorzystaniu odpowiednich komponentów, wiedzy i programu PHPP, możliwe jest również modernizowanie istniejących budynków do standardów pasywnych (EnerPHit), co pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o 90-95%. Takie podejście do termomodernizacji gwarantuje brak potrzeby przeprowadzania kolejnych modernizacji w przyszłości.

Planujemy sukcesywnie zamieszczać więcej informacji na ten temat, ponieważ budownictwo pasywne sprawdzone rozwiązanie gwarantujące bezproblemową eksploatację w całym okresie życia budynku.